Roger A. Deakins, James Ellis Deakins, Błażej Hrapkowicz

↑ „The Joy of Flight”, Teignmouth, 2000, fot. Roger A. Deakins
Spotkanie
26.11.2022, 18:00  /  Kino Światowid

→ Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy
→ Wstęp wolny
→ Potwierdzenie obecności pod adresem: media@arscameralis.pl

Sir Roger A. Deakins oraz James Ellis Deakins od wielu lat tworzą zgrany duet. Nie tylko współpracują zawodowo niemal przy wszystkich filmach Deakinsa, ale również dzielą się swoją wiedzą z innymi. Wspólnie stworzyli płaszczyznę wymiany doświadczeń dla wszystkich zainteresowanych kinematografią — w ramach specjalnego forum, w którym aktywnie uczestniczą, udzielają porad przyszłym i początkującym filmowcom. Z kolei jako Team Deakins nagrywają podcasty, w których rozmawiają z innymi twórcami filmowymi: reżyserami, aktorami, operatorami, kompozytorami, kostiumografami, scenografami, ale także montażystami, twórcami efektów specjalnych, oświetleniowcami czy kierownikami planu i asystentami reżysera. Dzięki temu wspólnie ze swoimi rozmówcami pozwalają zajrzeć za kulisy powstawania produkcji filmowych. W tym roku premierę ma drugi sezon podcastów, które w bardzo szybkim czasie zdobyły uznanie wśród słuchaczy.

Podczas rozmowy, która towarzyszy wystawie fotograficznej „Byways / Bezdroża” (więcej TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki), zostaną poruszone wszystkie aspekty działalności Rogera Deakinsa — zarówno te solowe, jak i w duecie z żoną. Porozmawiamy o filmach, do których artysta tworzył zdjęcia, o jego słabości do nadmorskich krajobrazów i rodzinnego Devon, zapytamy dlaczego postanowił zająć się fotografią i skąd pomysł na wydanie albumu. Po spotkaniu artysta będzie podpisywał album fotograficzny „Byways” (dostępny w księgarni Bookiestra → TUTAJ, po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Uczestnicy spotkania

SIR ROGER A. DEAKINS — bios

Światowej sławy brytyjski operator filmowy, znany z wieloletniej współpracy m.in. z Samem Mendesem, Denisem Villeneuvem czy braćmi Coen. Urodził się w Torquay w angielskim hrabstwie Devon, uczęszczał do Bath Academy of Art i National Film School w Beaconsfield. Po studiach Deakins zajął się kinematografią — zaczynał od filmów dokumentalnych, by ostatecznie poświęcić się fabule. Był piętnaście razy nominowany do nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, statuetkę Oscara® otrzymał dwukrotnie — za filmy „Blade Runner 2049” (2017) oraz „1917” (2019). Wśród najsłynniejszych filmów, do których Roger Deakins stworzył zdjęcia znaleźć można takie dzieła, jak „Skazani na Shawshank” (1994), „Fargo” (1996), „Big Lebowski” (1998), „Piękny umysł” (2001), „To nie jest kraj dla starych ludzi” (2007), „Lektor” (2007), „Prawdziwe męstwo” (2010), „Skyfall” (2012) czy „Sicario” (2015). Wkrótce do kin trafi film „Imperium światła”, kolejny efekt współpracy z Samem Mendesem.

Zanim rozpoczął naukę w National Film School i zajął się tworzeniem zdjęć do filmu, Deakins spędził rok w północnym Devon, gdzie dokumentował życie na farmie i angielskiej wsi. To doświadczenie umocniło jego pasję do fotografii, która narodziła się jeszcze podczas nauki w Bath Academy of Art. To właśnie tam gościnne wykłady miał słynny angielski fotograf Roger Mayne (znany chociażby z dokumentowania londyńskich ulic). Spotkanie z Maynem było dla Deakinsa pewnym przełomem i wielką inspiracją. W 2021 roku nakładem prestiżowego włoskiego wydawnictwa Damiani ukazał się album fotograficzny „Byways”, w którym po raz pierwszy zostały zaprezentowane jego prace. Album okazał się prawdziwym hitem, od momentu wydania miał już kilka dodruków. W wolnym czasie Deakins — jeśli akurat nie spaceruje z aparatem fotograficznym — wędkuje.

JAMES ELLIS DEAKINS — bios

Urodziła się na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę w branży filmowej w Nowym Jorku. Początkowo pracowała jako techniczka w laboratorium filmowym, następnie zaczęła odpowiadać za zachowanie ciągłości scenariusza i filmu (script supervisor). Po przeprowadzce do Los Angeles na planie filmu poznała Rogera Deakinsa i tak zaczęła się ich wieloletnia twórcza i życiowa współpraca. Razem z Deakinsem wypracowali unikalny styl działania, który — z kolejnymi nowymi projektami — ewoluuje. Wiele wspólnych działań TeamDeakins wynika z zamiłowania James Ellis Deakins do technologii. To, a zarazem jej podejście do rozwiązywania problemów i podejmowania nowych wyzwań, przydało się w pracy zawodowej, zwłaszcza podczas transformacji technicznej, gdy taśma filmowa została zastąpiona techniką cyfrową.

BŁAŻEJ HRAPKOWICZ — bios

Prezenter telewizyjny i radiowy, krytyk filmowy. Dyrektor artystyczny warszawskiego festiwalu CINEMAFORUM. Prowadzący programów „Kino Mówi” (Ale kino+) i „Premierowa Jazda” (Canal+), współprowadzący programu „Aktualności Filmowe” (Canal+) oraz gospodarz audycji „Hrapkowidz” w radiowej Czwórce. Współautor książek poświęconych twórczości Terry’ego Gilliama, Davida Cronenberga, Davida Lyncha, Kazimierza Kutza oraz autor anglojęzycznej publikacji o kinie Europy Środkowo-Wschodniej. Hrapkowicz jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) i Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a także laureatem Grand Prix Konkursu im. Krzysztofa Mętraka i Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

  • Partnerzy

  • Współpraca